Finlandia – kraj wódką i komórkami płynący

Finlandia – kraj wódką i komórkami płynący

Przenieśmy się daleko na północ, do państwa na Półwyspie Skandynawskim, gdzie zimy są mroźne i śnieżne, a ludzie uwielbiają ciszę, w przeciwieństwie do głośnych Amerykanów, czy też Włochów. Naród ten uwielbia ład, porządek, ceni rzetelność oraz lojalność. Przy okazji są dumni ze swoich osiągnięć. Bo kto dałby nam tak dobrą wódkę i niezniszczalne komórki firmy Nokia, jak nie właśnie Finlandia>

Poznajmy savoir-vivre potomków wikingów

Finlandia to kraj magiczny i jedyny w swoim rodzaju: pokryty tysiącami jezior, otoczony tylko trzema sąsiadami (Rosja, Szwecja i Norwegia) i średnią gęstością zaludniania 15 osób na km2. Uważani są za samotników, osoby małomówne i nie zdradzające emocji. Jak w każdym stereotypie, jest w tym dużo prawdy, ale to właśnie te czynniki kultury finlandzkiej decydują o silnej gospodarce tego kraju. Czym więc charakteryzują się Finowie? Co musimy o niech wiedzieć już na samym początku tego artykułu?odzywają się wtedy, kiedy mają coś do powiedzenia. Nie mają zwyczaju mówić o wszystkim i o niczym tak jak niektóre nacje; jak już rozmawiają, to patrzą sobie w oczy. W ten sposób wyrażają wobec siebie szacunek – porada ważna dla polskich biznesmenów!; spontaniczne spotkania nie wchodzą nawet w rachubę. W Finlandii trzeba się najpierw umówić poprzez telefon. Ciekawostka: Finowie najprawdopodobniej więcej rozmawiają ze sobą przez telefon niż face to face; relacje międzyludzkie w tym kraju opierają się na silnym zaufaniu, uczciwości i szczerości. Finowie nie bawią się w eufemizmy – mówią to, co mają na myśli, przez co mogą być odbierani jako osoby nieuprzejme; mieszkańcy Finlandii znani są na świecie ze swojego zdrowego i racjonalnego sposobu myślenia. Do problemu podchodzą „na chłodno”, co czyni z nich wyśmienitymi negocjatorami; Finowie określają siebie trzema „s”, czyli sauna, Sibellius i sisu. Co to jest sisu? Jest to cecha narodowa mieszkańców tego kraju, na którą składają się: determinacja, wytrwałość, siła woli i upór w dążeniu do celu. To swoisty kodeks postępowania i życia Finów, który daje im niezależność i wyróżnia spośród innych krajów skandynawskich.W tym momencie zaczyna nam świtać, w jaki sposób Finlandii udało się osiągnąć taką potęgę gospodarczą. Cechy charakteru Finów są wręcz idealne do prowadzenia biznesu z wieloma państwami świata. Przejdźmy zatem do specyfiki ich etykiety biznesowej, której znajomość znacznie ułatwi nam rozmowy, a tym samym pomoże w nawiązaniu współpracy.

Savoir-vivre po fińsku

Do tego punktu artykułu podejdziemy w nieco inny sposób – opiszemy elementy etykiety biznesowej konkretnie, bez rozwlekania się tak jak opowiedzieliby rodowici Finowie. Zaczynajmy więc:przed spotkaniem biznesowym wyślij program dotyczący twojej mowy, prezentacji, warunków umowy. W ten sposób pokażesz, że szanujesz partnerów i wiesz, co to profesjonalizm; sposób witania: ściskamy mocno dłoń zarówno mężczyznom i kobietom – na powitanie i pożegnanie; należy zachować pewną odległość od fińskiego biznesmena. Nie przytulajmy ich, całujmy ani dotykajmy – szanujmy prywatność, którą tak sobie cenią; kontakt wzrokowy nader mocno pożądany; nie trzymajmy rąk w kieszeni – to nie estetyczne i świadczy o naszym braku szacunku; bądźmy punktualni! Finowie podchodzą do tego bardzo poważnie. W razie gdybyśmy się spóźnili – musimy koniecznie zadzwonić do nich z przeprosinami; dyrektor decyduje o wszystkich aspektach swojej firmy; przed spotkaniem Finowie potrzebują do trzech minut ciszy. Nie przerywajmy jej swoim niepotrzebnym paplaniem; bądźmy gotowi na rozmowy biznesowe w saunie – to tradycja fińska. To oznacza, że możesz spotkać tam zupełnie nagich kontrahentów. Na szczęście do dyspozycji oddane są ręczniki; prosta zasada: jeżeli zapraszasz na kolację – płacisz; dress code: panie zakładają tradycyjną, nie wyzywającą sukienkę, panowie marynarkę i spodnie pod kolor; prezenty: na spotkaniach biznesowych nie ma zwyczaju dawania upominków, ale jeżeli już chcemy sprawić przyjemność fińskiemu partnerowi, kupmy koniak, książkę, płytę muzyczną lub inne drobne upominki.

Pomocne wskazówki, które mogą uratować nam skórę

W Finlandii panuje wiele zasad, których nieprzestrzeganie może nie skończyć się dla nas pozytywnie. Na szczęście nie są one trudne do opanowania. Na co musimy zwrócić szczególną uwagę?Po pierwsze: nie pokazujmy emocji. Nasz naród znany jest z trudnego do opanowania temperamentu. W Finlandii to nie przejdzie – należy być opanowanym, zimnym wręcz w postrzeganiu świata; Po drugie: nie zadajemy osobistych pytań na temat religii, pracy, czy upodobań politycznych; Po trzecie: traktujmy kobiety na takich samych prawach, co mężczyzn. Darujmy sobie wszelkie akty uprzejmości, całowania w rękę itp.; Po czwarte: nie przerywajmy rozmówcy. Czekajmy aż zakończy swoje przemówienie i wtedy dopiero zadawajmy mu pytania; Po piąte: nie porównujmy Finów do Szwedów. To tak, jakby ktoś powiedział o Polakach, że są Czechami; W końcu po szóste: przyjmujmy wizytówki z szacunkiem. To oznacza, że nie możemy od razu jej wrzucić do teczki od niechcenia i bez spojrzenia na widniejące tam dane. W przeciwnym razie fiński partner zrobi z naszą wizytówką to samo, a współpraca może się zakończyć fiaskiem. Rzecz jasna, jeżeli chcemy dogadać się z Finem powinniśmy zatrudnić tłumacza. Mieszkańcy tego kraju znają co prawda angielski, ale uważają, że uleganie zachodnim wpływom kulturowym to snobizm. Cóż, lepiej grać na ich warunkach.

Finowie jako naród leżący na Półwyspie Skandynawskim są bardzo wrażliwi na ekologię. Pamiętajmy o tym, aby nie śmiecić! Każde antyekologiczne działanie z naszej strony będzie odebrane negatywnie. Skoro jesteśmy już przy tym temacie: w Finlandii na poważnie bierze się wszelkie zakazy i nakazy. Każdy akt złamania prawa, karany jest słonym mandatem.

Przyłączymy się do Finów?

Biznes w Finlandii kwitnie nawet pomimo panującego wszędzie światowego kryzysu gospodarczego. Kraj ten został uratowany głównie przez mentalność samych mieszkańców, którzy podeszli do problemu na spokojnie i bez zbędnych nerwów. Bez wątpienia działali również wg sisu, dzięki czemu uniknęli paniki i wyszli z kryzysu obronną ręką. Robienie z Finami interesów nie należy do łatwych. Musimy wykazać się niezwykłym opanowaniem, racjonalnym podejściem do współpracy biznesowej oraz zdolnością do słuchania drugiej strony. Gdy opanujemy już tą sztukę, możemy być pewni, że nie wyjedziemy z Finlandii z pustymi rękami.