Biznesowy savoir-vivre w Indonezji

Biznesowy savoir-vivre w Indonezji

Nie da się ukryć, że Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym wewnętrznie. Ponad dwieście milionów mieszkańców tworzy mieszankę różnych ras, plemion i języków. Z powodu tak ogromnego wewnętrznego zróżnicowania ciężko jest wskazać na jednolite zasady, które sprawdzą się w kontaktach z każdym Indonezyjczykiem. Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że Indonezja jest krajem, w którym żyje obecnie najliczniejsza grupa wyznawców islamu na świecie – to właśnie ta religia najczęściej będzie wyznacznikiem indonezyjskiej kultury oraz zachowań i postaw przyjmowanych przez mieszkańców tego państwa.

Lewa ręka w islamie

Wybierając się do Indonezji bezwzględnie należy pamiętać, że religia islamska uznaje lewą stronę ciała za nieczystą. Należy zatem wystrzegać się wykonywania jakichkolwiek gestów lewą ręką, bo w Indonezji jest to po prostu oznaka lekceważenia rozmówcy. Niedopuszczalne jest wręczanie wizytówki, podawanie dokumentów czy też witanie się lewą ręką.

Jakkolwiek niefortunnie to zabrzmi, zdecydowanie lepiej nie delegować osób leworęcznych do prowadzenia negocjacji z Indonezyjczykami. Wprawdzie podpisywanie się lewą ręką jest w przypadku mańkutów dopuszczalne, jednak wykonywanie nią jakichkolwiek innych gestów mieszkańcy Indonezji mogą uznać za bardzo obraźliwe. Osobom leworęcznym bardzo trudno będzie kontrolować takie odruchy, dlatego jeżeli tylko istnieje taka możliwość, lepiej żeby w składzie delegacji negocjacyjnej znalazły się wyłącznie osoby praworęczne.

Porozumiewanie się z Indonezyjczykami

Językiem urzędowym z Indonezji jest wyłącznie indonezyjski. Zazwyczaj w państwach europejskich stosunkowo trudno jest znaleźć osobę, która władałaby tym językiem, a sami Indonezyjczycy nie zawsze mówią po angielsku. W przeszłości Indonezja była kolonią holenderską, dlatego znajomość języków obcych – szczególnie europejskich – wśród mieszkańców tego państwa znajduje się na bardzo niskim poziomie. Decydując się na rozpoczęcie rozmów biznesowych z Indonezyjczykami warto, przynajmniej podczas pierwszej wizyty, zabrać ze sobą tłumacza. Jego obecność na pewno ułatwi nawiązanie kontaktu oraz uzgodnienie wszystkich najważniejszych szczegółów umowy.

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Indonezyjski kontrahent na pewno doceni odpowiednio skromny i elegancki ubiór. Jeżeli chce się cokolwiek załatwić w indonezyjskim urzędzie czy innej państwowej instytucji, garnitur oraz biała koszula z długim rękawem są niezbędne. Może zdarzyć się, że urzędnik odmówi przyjęcia i wysłuchania petenta, który jest ubrany w inny strój.

W Indonezji przez większą część roku panują dość wysokie temperatury, dlatego ciągłe noszenie garnituru mogłoby być dla mężczyzn bardzo uciążliwe. Podczas spotkań biznesowych z przedstawicielami prywatnych firm dopuszczalny jest strój, który zapewni nieco większą swobodę ruchów. Zawsze jednak należy pamiętać o białej koszuli (może być z krótkim rękawem) oraz klasycznych, eleganckich spodniach w ciemnym kolorze. Kobiety powinny postawić na sięgające za kolano sukienki lub spódnice w stonowanej kolorystyce.

Lista niedopuszczalnych gestów i zachowań

Indonezyjczycy są bardzo przywiązani do swoich tradycji oraz kultury. Zarówno religia islamska jak i sama kultura Indonezji wprowadzają określone reguły zachowania, których przybysz zza granicy bezwzględnie powinien przestrzegać jeżeli chce zaskarbić sobie sympatię swoich partnerów biznesowych. Oto podstawowa lista gestów i zachowań, które są niedopuszczalne w Indonezji:

  • Zawsze zachowaj odpowiedni dystans fizyczny w stosunku do swojego rozmówcy. Indonezyjczycy bardzo szanują swoją prywatną przestrzeń, dlatego niezbyt dobrze prowadzi się im interesy na przykład z bardzo żywiołowymi i ekspresyjnymi mieszkańcami Ameryki Południowej.
  • Jak już zostało wspomniane, niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek gestów za pomocą lewej ręki. W islamie jest ona uznawana za nieczystą.
  • Indonezyjczycy są bardzo wyczuleni na punkcie porządku oraz poszanowania cudzej pracy. Wybierając się w odwiedziny do prywatnego domu indonezyjskiego kontrahenta zawsze pamiętaj o zdjęciu butów przy wejściu.
  • Nie zakładaj okularów przeciwsłonecznych. Jakkolwiek Indonezja słynie z raczej gorącego klimatu i ostrego słońca, mieszkańcy tego państwa czują się niepewnie przebywając w towarzystwie osoby, która nosi przyciemniane okulary. Bezwzględnie należy je zdjąć podczas rozmowy z tubylcem.

Przede wszystkim – skromność

Indonezyjczycy są bardzo skromnym narodem, który nade wszystko stawia kulturę osobistą, odpowiednie zachowanie i niechęć do urażenia drugiej osoby. To może być przyczyną pewnych kłopotów w kontaktach z Europejczykami – to, co dla nas wydaje się normalnym zachowaniem, w Indonezji może uchodzić za wielką obrazę i odwrotnie.

Przede wszystkim mieszkańcy Indonezji unikają kontaktu wzrokowego. Patrzenie rozmówcy prosto w oczy jest możliwe tylko przez chwilę w momencie witania się. W trakcie rozmowy lepiej spoglądać gdzieś w dal lub skupić wzrok na dowolnym przedmiocie znajdującym się w pomieszczeniu. Chęć utrzymania stałego kontaktu wzrokowego może zostać przez Indonezyjczyka odebrana jako swego rodzaju „gapienie się”, które jest uważane za bardzo niegrzeczne.

Indonezyjczycy za wszelką cenę będą unikać otwartej konfrontacji. Jeżeli jakiś punkt umowy budzi ich zastrzeżenia, bardzo trudno będzie im w ogóle taką wątpliwość wyrazić. Negocjując z mieszkańcami tego państwa należy wystrzegać się stawiania sprawy na ostrzu noża oraz kategorycznych stwierdzeń. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się bardziej dyplomatyczne, wręcz ogólnikowe stwierdzenia.

Indonezyjczyków bardzo łatwo jest obrazić. Za wszelką cenę należy unikać krytykowania ich lub poprawiania. Takie zachowanie na pewno nie przysporzy nam sympatii i może zostać uznane za zwykłe grubiaństwo oraz próbę wywyższania się. Należy wystrzegać się także wypowiadania jakichkolwiek słów, które mogłyby zdyskredytować Indonezyjczyka – szczególnie wtedy, gdy w tym samym pomieszczeniu znajduje się jego podwładny.

W Indonezji przekazywanie rozmówcy złych wiadomości również uważane jest za bardzo niegrzeczne. Jeżeli indonezyjski kontrahent zwleka z przekazaniem Ci jakiejś negatywnej informacji, oznacza to, że ma do Ciebie ogromny szacunek i chce Cię ochronić przed rozczarowaniem. Dlatego nigdy nie należy oczekiwać, że mieszkaniec Indonezji z własnej inicjatywy przekaże rozmówcy na przykład informację o tym, że jego firma jednak rezygnuje z podpisania umowy. Takie wiadomości często przekazywane są na piśmie.

Hierarchia w społeczeństwie

Indonezja jest krajem, w którym społeczeństwo jest bardzo zhierarchizowane. Każdy już od urodzenia zna swoje miejsce we wspólnocie oraz zna przysługujące mu prawa i nałożone na niego z racji urodzenia obowiązki.

Nie inaczej jest w zespołach negocjacyjnych. Zwykle jedna osoba zostaje wytypowana na zwierzchnika całego zespołu i to wyłącznie ona ma zdolność podejmowania wiążących decyzji. Prowadząc rozmowy biznesowe, zawsze należy zwracać się bezpośrednio do tej osoby oraz unikać jej krytykowania czy ośmieszania w oczach podwładnych. Inne zachowanie będzie uznane za wyjątkowo niegrzeczne, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zerwania negocjacji.

Punktualność w Indonezji

Kultura indonezyjska zdecydowanie nie przywiązuje większej wagi do pojęcia czasu. Nie należy zatem zbytnio przywiązywać się do umówionych godzin spotkań – w ostatniej chwili może na przykład okazać się, że indonezyjski partner ma jakąś ważniejszą sprawę do załatwienia i zapomniał o tym powiadomić osobę, z którą już wcześniej był umówiony. Przerywanie spotkania w celu wykonania jakiegoś telefonu lub przywitania się z inną osobą również jest uznawane za całkowicie normalne. Ma to pewną zaletę – nawet jeżeli spóźnisz się (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku) na spotkanie z Indonezyjczykiem, na pewno zostanie Ci to wybaczone. W większości przypadków Twój partner biznesowy najpewniej w ogóle nie zwróci na ten fakt większej uwagi.

Dobry humor jest najważniejszy

Warto pamiętać, że Indonezyjczycy to bardzo sympatyczny i roześmiany naród, który większość powstałych problemów na pewno będzie starał się załagodzić zamiast wszczynać niepotrzebną ich zdaniem kłótnię. Uśmiechnięty rozmówca na pewno zostanie potraktowany przez Indonezyjczyka o wiele bardziej przyjaźnie niż kontrahent o pokerowej twarzy. Mieszkańcy Indonezji większość problemów rozwiązują za pomocą obrócenia ich w żart, dlatego nie wahaj się zrobić tego samego. Jeżeli zdarzy Ci się popełnić jakąś gafę lub powiedzieć coś niezręcznego, uśmiech i zwykłe przeprosiny będą najlepszym lekiem na taką sytuację.

Prowadzenie negocjacji

Decydując się na prowadzenie rozmów biznesowych z Indonezyjczykami trzeba pamiętać, iż jest to naród, który uwielbia się targować. Dlatego też przedstawiając indonezyjskim partnerom swoją pierwszą propozycję zawsze warto od razu zostawić sobie pewien margines bezpieczeństwa – na przykład w postaci nieco wygórowanej ceny, którą w toku rozmów będzie można nieco obniżyć. Podobnego zachowania Indonezyjczycy będą oczekiwać od swoich interlokutorów – jeżeli rozmówca przyjmuje bez żadnych zastrzeżeń podane przez Indonezyjczyka warunki i nie próbuje ich negocjować, tubylcy są wręcz rozczarowani taką postawą.

Prowadząc rozmowy z Indonezyjczykami warto także uzbroić się w cierpliwość. Będziesz mieć bowiem do czynienia z osobami, które każdą kwestię chcą omówić bardzo dokładne – tak, aby obie strony były zadowolone z wyniku negocjacji. Podejmowanie decyzji w Indonezji także trwa o wiele dłużej niż w Europie. Nie warto jednak naciskać na rozmówców czy ich pospieszać – cierpliwość i duży zapas czasu będą najlepszym z możliwych rozwiązaniem.